Понеделник, 09 Август 2021    PDF Печати Е-пошта
Владата не обезбеди вакцини, и не спроведе масовна имунизација за да може сега преку репресивни мерки да ги тера останатите да се вакцинираат

vaccine confuse

Заев и Филипче набавија само 200.000 Синофарм и 500.000 Синовак вакцини, 100.000 Фајзер и 40.000 Астра Зенека се донација преку КОВАКС системот. Според сегашната динамика вакцини има уште за сто илјади граѓани, а нови вакцини нема ниту на повидок.

За да се воведе таква забрана каква што изгласа владата потребно е да има доволен број на вакцини за сите и организираност на поголем број вакцинални пунктови.

1. До каде се 800.000 Фајзер и 200.000 Спутник вакцини кои се платени, а не се дојдени, Заев ги најави уште во март?

2. Зошто во Скопје функционираатсамо три вакцинални пункта и се дозволува создавање на гужва пред пунктовите? Зошто не се направија мобилни пунктови во неколку паркови, плоштади и слично?

3. Зошто голем број на градови воопшто немаат вакцинални пунктови?

4. Каков е планот од септември и дали ќе дојдат платените 1 милион вакцини, а ако не кој е планот за дотур? Зошто ако воведуваш забрана мора да имаш и константна опција за имунизација на населението! Доколку немаш, а имаш забрана само се изживуваш со народот!

5. Зошто се чекаше да се зголемат бројките на заразени и не се воведе гранично тестирање при влез во државата?

И може да се реди уште многу, но најважно е не смее да има забрана без овозможување константна опција за имунизација, и без претходно да се преземат сите мерки за спречување на влез на КОВИД болни.

 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.