Среда, 23 Јуни 2021    PDF Печати Е-пошта
Агенда на движење на Коњаницата „СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ“ 2021 година

10403670 858481250846284 6658833520776812672 n

Во спомен на храбрите Илинденци, коњаницата “Бигорски Манастир-Патот на Црешовото Топче“ 2021 година по дванаесети пат го организира традиционалниот коњички марш.

Агенда на движење на Коњаницата „СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ“ 2021 година.

26.07.2021 Понеделник:

9,00ч. Посета на гробиштата во с. Зубовце.

11.00ч. Коњаницата пристигнува во с. Тумчевиште

13.00ч. Посета на гробиштата во Гостивар.

14.30ч. - Благослов на коњаниците во црквата „Св. Богородица“ во Гостивар

16,00ч. Од кај градскиот стадион во Гостивар коњаниците одат за Манастирот св. Јован Бигорски.

1 pece

27.07.2021 вторник:

10.00 ч. Бигорски Манастир - Литургија ,Благослов и Заклетва.

11.00ч. Коњаницата по благословот во Бигорскиот манастир тргнува на пат за Јанче.

12,00ч. Пристигнување во с. Јанче, коњаницата од с.Јанче патува кон с.Галичник.

13.30ч. пристигнување во с.Галичник.

15.30ч. Коњаницата од селска ливада во Галичник тргнува за бачило Салтаница.

20.00ч. Пристигнување на коњаницата во бачило Салтаница.

28.07.2021 Среда:

07.00ч. Тргнување на коњаницата од бачило Салтаница и патува покрај бачилото Сулумуница.

11.00ч. пристигање на бачило Раштанец, по мала пауза коњаницата тргнува кон Кнежињо.

16.00ч. Пристигнување во Манастирот - Кнежино.

29.07.2021 Четврток:

08.00ч. Тргнување од Манастирот во Кнежињо кон Крушино.

10.00ч. Пристигнување во Крушино.

11.00ч. Коњаницата влегува во Кичево на раскрсница кај борова шума -Коњаницата се упатува кон црквата во Кичево..Коњаницата после благословот од црквата се упатува кон с. Врањешница.

12.00ч. Коњаницата се упатува спрема општа болница во Кичево и излага на магистрален пат за с. Србјани. Коњаницата се упатува по селскиот пат Староец.

14.30ч. коњаницата влегува во с. Врањешница во црква СВ Илија.

30.07.2021 Петок:

11.00ч. Коњаницата тргнува за пат за Цер.- По патот за сел Цер коњаницата поминува низ Турла и с.Црцко.

15.00ч. пристигнување во с Цер.

31.07.2021 Сабота:

9.00ч. Коњаницата од с.Цер по патот за Крушево поминува низ с. Пуста Река покрај С, Долно Дивјанци и покрај Арилево

14,30ч. пристигнуване на езерото во Крушево -кампот на коњаницата Бигорски Манастир патот на црешовото топче.

Коњаницата според планот треба  на 2 август, на македонскиoт национален празник Илинден, да  учествуваат на централната прослава во славното Крушево, каде ќе се одржи центаралната прослава посветена на големиот јубилеј.

Коњаницата СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ по дванаесети  пат ќе учествува на прославата 10 дена КРУШЕВСКА РЕПУБЛИКА.

Нека им е лесен патот низ македонските планини до Крушево- Мечкин Камен!

Амин!

Македонска нација

 

На прво место

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.