Среда, 13 Февруари 2013    PDF Печати Е-пошта
Таа ли земја нема име?!

Pero_Damcevski_Kocin-Sidnej
Перо Дамчевски Коцин, Сиднеј

Оваа земја, овој народ, ние, вие
со сите оние кои ги втемелија животите
ние сите заедно и со крв и со пот
ги реализиравме нашите идеали
Но ние овде денес не сме сите
и сите ние денес не сме овде
Македонци во македонски граници
Македонци во заложени граници
Македонци во светски граници
Вардар Егеј и Пирин, наша граница
а, каде ли е границата на тие граници...

А, таму некој и името ни го менува
постоењето ни го одрекува
ги рушат зидиштата на
мојот, твојот, нашиот, вашиот
идентитет...
И, гледате ли како уште
лажат, лајат, беснеат, пропагират
нашата земја нема историја, нема име,
нема историја, нема име

Таа ли земја
каде со цената на илјадници жртви
ја прогласи првата Република на Балканот
таа ли земја
која изгледа синови како
Филип, Александар, Гоце, Питу, Даме, Јане...
таа ли земја
распарчена мегу Србија, Грција, Бугарија, Албанија
чии деца лежат под туги знамиња и туги гробови
таа ли земја чии деца исчезнаа по занданите на
Атина, Софија, Белград, Тирана
таа ли земја нема име, нема историја

Доста со тие ваши
српски земји, грчки, бугарски, албански
доста со тие ваши срби, грци, бугари, албанци
Вам на сите ви е јасно како ден
овде, тука среде Балканот е Македонија
Тука се, биле и ке бидат Македонците
Сакале вие или не...

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.