Среда, 06 Февруари 2013    PDF Печати Е-пошта
Во потрага по слободата

Во потрагата по слобода
следени од својот презир,
само Прометеј пред нас го гледаме
окован на карпата на 21-от век
како иднина на нашите џигери.

Ако тој сакаше да го украде огнот
ние сакаме да си ја земеме
само искрата која нам ни следува,
искрата на смртниците:
огнот да го запалиме во нашите огништа.

Го нема комунизмот!
Го нема Берлинскиот ѕид!
Нема ниту Студена војна!
Ги нема хероите на диктатурите,
режимите на Садам Хусеин и Гадафи...

Не сме во заблуда
за значењето на слободата
и дека секој сам треба да се ослободи,
туку сме во длабока заблуда за тајната
на Пандорината кутија на новите богови!

А, што се крие во неа и новонапишаниот Капитал
знаат само неколкумина од новиот Олимп,
зашто, ако други ја допрат, ќе бидат обвинети за грев
и од неа ќе излезе лошиот дух и поголема трагедија
од економска криза, до антракс или свински грип!

Панде Манојлов
12 јануари 2013 г.                  
Битола

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.