Среда, 30 Јануари 2013    PDF Печати Е-пошта
ДИЈАЛЕКТИКАТА Е НЕШТО ДРУГО

На Гоце Делчев

Освен за честа на слободата
на Татковината
и на твојот народ,
ти не пронајде друг начин
за својата погибел!

Непокорот ти беше твој егзил
како и бунтот
на Гемиџиите
со атентати да се испрати
отворено писмо до светот.

А него, тој бел свет,
таа бела дуња,
ги замислуваше
како поле за културен натпревар
меѓу народите!

Сонуваше, војводо!
Сонуваше убав сон
на патувачки гласник
за идеална историја
на светот!

Не се предадовме но не предадоа,
се боревме за слобода
но и еден со друг
како Јуда
брат брата предававме...

Колку да не сме надвор
од дијалектиката на генот,
од биографијата
која со векови
сами си ја пишуваме!

А дијалектиката е нешто друго,
таа е составена од крвави походи
за верба на народот во Бога
и сонот на нашите комшии:
„Смрт, а не слобода“ за Македонците!

12. 01. 2013 г.
Панде  Манојлов

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.