Среда, 23 Јануари 2013    PDF Печати Е-пошта
Сети се

Ако се сетиш некогаш
дека земјата кружи околу својата оска,
тогаш сети се и на Македонија
која заедно со сите свои дијаспори
кружи и околу својата судбина!

Сети се и на златната книга
на која е испишана таа судбина,
на пресудата со сите обвиненија
против сите невини Македонци
осудени на смрт или прогонства!

Сети се на патувачките гласници
на буните и востанијата,
на бунтовниците и востаниците,
сети се на храброста како доблест
и предавствата како прокоба!

Сети се на оние што рекле
дека сме биле тесто од трици
та секој кадар и некадар можел да го меси
и да не дели како нафора,
како црни питулици за раздавање!

И не заборавај ги сите пишувачи
на лаги и лажни истории,
не заборавај ја дури сенката на душманот
зашто катаден таа се намалува,
а пред зајдисонце се тегне и зголемува!

И сè на крајот ако заборавиш
кога мозокот беспрекорно ти го перат,
разорувајќи ти го умот дека не си тоа што си,
запомни само едно: дека имаш македонски ген
и дека немаш ништо друго освен Македонија!

Панде Манојлов
13 јануари 2013 г.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.