Среда, 09 Септември 2020    PDF Печати Е-пошта
Татковина

tatkovina

Во времиња тешки  и бурни
Под ропства и немири
Ти земјо се издржа и ко феникс се издигна.
Ти овде си, ти постоиш,  ти земја си
Ти мајка си, ти песна си над песните
Ти срце  разигруваш и душата ја грееш.

Со магична убавина, ко со рака недопрена
Во тебе и  небото најсино е
И  сонцето најсветло е,
Во невреме и во  тага, под овој  вечен свод,
Неуништив е  македонскиот  род.

Во песни опеана низ времиња бурни
Земја страдалница,
Земја на Александар, Питу и Делчев
Земја на Карев, Сандански, Ченто
Мајка над мајките, ѕвезда над ѕвездите
Кон нова светлина и хоризонти не вика и мами.
И денес пред предизвик нов си,
Но земјо света наша, не давај твоето име да го збришат
Не давај заветот на  дедовците да згасне.

Тој глас  од минато едно, вика и моли:
Чувај ја синко  земјата своја,
Чувај го јазикот наш македонски
Ти доволно даде, ти доволно страдаше
Воздигни се одново  сега
Од вистината никој нема да избега.
Не, ние не сме сами
Ти постоиш, ти овде си, ти земја си
Ти мајка си, наша Македонија
Наша татковина!


gordana_dimovska_copy_copy
Гордана Димовска
Мелбурн, Австралија

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.