Среда, 21 Јули 2021    PDF Печати Е-пошта
ПРЛИЧЕВ – ШТИТ И ШТАФЕТА

1Savo Саво Костадиновки

ПРЛИЧЕВ – ШТИТ И ШТАФЕТА

 

Колку колку е поголемо

растојанието до твоето време

сѐ поблиску сме до вистината

на твоите дела

кои како штит нѐ бранат

па затоа и ние ги чуваме

со рацете на нашите срца

Будно време,

кое го осветлуваат

и молњите на историјата

и ја издолжуваат сенката

на твојата слава

од која

некои си, и се плашат

штом 

како низ иглени уши се провираат

за да не ја кажат вистината

Годините си минуваа

во прегатка на вековите

а твојот семожен глас

вечно се разгласува

дури и громогласно ќе грмне

доколку се повампири

нечија изопачена историја

врз биднината на Македонија

Бидејќи

таквите ѕвезди како тебе

и дење им тежат

над нечии вжештени глави

па затоа сите ние

поети и непоети

како штафета ја носиме Твојата слава

бранејќи го

нашето книжевно постоење.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.