Среда, 18 Ноември 2020    PDF Печати Е-пошта
Каролина Ристеска: ЦАРОТ САМОИЛ МАКЕДОНСКИ

Karolina RisteskaКаролина Ристеска: ЦАРОТ САМОИЛ МАКЕДОНСКИ

Се роди Тој во земја

Стара Александрова,

Се роди во Македонија

Дете едно од браќа сакано,

Од татко и мајка галено,

Самоил име му дадоа

И во името христово го покрстија.

Славен тој стана

Во своето Царство Македонија,

Многу народи покори

И земји освои

Да го слави името македонско.

Сакаше тој својата војска

Да ја испрати

Во славниот бој на Беласица,

Таму да победи!

Но беше предаден

И излажан од злобниот Василиј ,

Беше страшно

И во бој војската покосена,

Ослепена,

Остана ,

Само на еден стотник војник

По едно око оставено,

Тој да ги води

До Царот свој славен

Царот на Македонија ,

Царот Самоил.

Срце царско неиздржа

Болка клета го уби,

Умре царот на постела

И остави аманет:

„МАКЕДОНИЈА

ЦАРОТ АЛЕКСАНДАР ТРЕТИ

ДА НЕ ГО ЗАБОРАВИ!!!

АМИН!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.