Среда, 11 Ноември 2020    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ: МОЈОТ БАЛКАНСКИ БАЛКАН

1Savo

САВО КОСТАДИНОВСКИ: МОЈОТ БАЛКАНСКИ БАЛКАН

Сонот на Европа

е мајчински и татковски -

тој сака да ги прегрне

сите нејзини народи.

Но, што кога

во грлото

на химната на Европа

гласот на Балканот

како коска ѝ застанува

та со Балканот

и Библијата

пред светот се срами

штом

и од најмала искра на зборот

може војна да разгори.

Затоа

историјата на Балканот

вечно носи црна шамија

по балканските простори -

простори

по кои и на поетите

не им е лесно

да пишуваат песни

оти за секој стих

им треба компас.

Всушност

на Балканот

некои политичари

државници

војсководачи

и со коските на хероите

ги околчуваат

границите на нивната татковина...

Но, ако се осмелиш

со очите на Балканот

да ја погледнеш

балканската историја

тогаш в раце

цел свет ќе ти потемни.

Впрочем

и војните

овде

како да се вградени

во некаков балкански код

посебно во времињата

кога и зборот

во народот се криел -

за да преживее

пред идеите натопени со крв.

А и тоа е вистина -

како што и смртта

не го заборава човекот

така и историјата

нема да го заборави Балканот

иако

на Балканот е сместен

разбој

кој вечно ткае

парче

од најнечистата историја на светот...

Сепак

Европа е таа

која сè уште

на Балканот „му бае“

за да го следи

добро здравје

и за разумот да не го напушта.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.