Среда, 28 Октомври 2020    PDF Печати Е-пошта
ПРЕД ПАМЕТНИКОТ НА ДЕЛЧЕВ

12183

ПРЕД ПАМЕТНИКОТ НА ДЕЛЧЕВ

Гане Тодоровски

Вечерва со тебе да зборувам мислев

и еве ме, дојдов во доцниов час,

сив октомври рони пожолтено лисје,

октомвриски ветер ме милува ете,

октомвриска радост преполнила гради

ечи в мојот глас.

 

Јас пред тебе стојам, пред образот ладен

што вечерва жив е а не занемен.

Почнува низ градот ноќта да се краде

ветерот се плетка низ свиткани ветки

и тука по патот  распостила злато

ветрот немирен.

 

Вечерва е вечер на спомени пресни

што в секое срце искрат копнеж врел,

вечерва е вечер за најмили песни

што низ гради волни, со радост се полнат;

нив в машкост ги плиска минатото блиско

на народот смел.

 

А јас – јас ти праќам жив поглед и сакам

да ти кажам нешто, само некој збор,

и ти одобруваш со твојата рака,

велиш: момче кажуј за смелите мажи,

за октомври славен, за октомври светол

за Илинден втор.

 

Почнувам. Ти слушаш, ти мене ме гледаш

со погледот чуден,  радостен и тих

ти слушаш глас еден од многуте чеда

што достојно, смело патот твој го следат

што в градба  ја градат гранитната зграда

на животот мил.

 

Октомври е денес во нашата страна

да, еве го кај нас, го сеќаваш ли?

Во октомври, Гоце, роднината стана

и внуците твои нарипаа в бојот

со твоето знаме разгореа пламен

во октомври сив.

Октомври се шета вечерва низ градот

во срцата наши празничен е тој,

октомври ни носи насетена радост

а животот убав преполнет со љубов,

израснува светол и кипи и цвета

в трудовиот бој.

 

Ноќта тихо шепти по лисјето меко

во градот се спушта кроце доцен час,

„видение добро" на Гоце му реков

октомвриска вечер ме гушна ко дете

октомвриски расказ в октомвриска вечер

привршував јас.

 

(Октомври 1947)

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.