Среда, 21 Октомври 2020    PDF Печати Е-пошта
ДО ШТО ЛИ Е

1do sto li e

ДО ШТО ЛИ Е

Пукни зоро утрино

сонцето да го видам.

Да му кажам да ме чуе

што ми тежи на душава.

Ако е исто,

ако е едно на светот,

зошто кога сум далеку

не ме гали изгревот?

Зошто на сред пладне

душа не ми грее ко овде?

Зошто ми е толку студено

и нешто неарно на срцето?

На заод го нема пурпурот

ко овде кога гори ридот.

Нека ми прости сонцето,

ама не ќе е само до него.

До земјата ќе да е!

До оваа наша питомина

кај што жито се златее

и узрева на сончевина.

До каменот ќе да е!

Дури и тој распукува

и од него живот се раѓа

кога сонце го стоплува.

До водите ќе да е!

Бистри и студени

за жедни грла уморни.

До боите ќе да е!

Црвената на булките,

жолтата на сончогледите,

сината на небесата.

До зелените пролети

со расцутени ливади.

До златните есени

со мирис на дуњи.

До очите ќе да е!

До рацете ќе да е!

Овде очи ти се смеат.

Овде раце те гушкаат.

Или ни до тоа не ќе е?

До аманетот е!

До заветот е!

До исконот е!

До крвта е!

До своето е!

А оваа земја моја е.

Оваа наша питомина,

нашата ни Македонија.

Автор:

Р. Христовска

("Оловни мониста")

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.