Среда, 26 Август 2020    PDF Печати Е-пошта
Розита Македонска Христовска:ДА СИ ВЕТИМЕ

1rozita

Розита Македонска Христовска

ДА СИ ВЕТИМЕ

Ако од утре

загасне нашиот оган

за кој мислевме

дека ќе биде вечен,

ќе дувнеме ли во него

заедно во еден здив

за да прснат искри

и повторно да се разгори

пламенот во огништето,

или ќе црпнеме од пепелта

па ќе ја фрлиме врз жарот

што одвај тлее

како болен на смртна постела

кој веќе собира душа?

Ако од утре,

кога ќе седиме

еден спроти друг,

говори само тишината

и не се гледаме в очи

туку секој со погледот

отсутен е некаде далеку,

ќе имаме ли храброст

да си ги допреме рацете

и да посакаме повторно

да се погледнеме в очи

и само со поглед

да си кажеме сè како некогаш

без ниеден збор да изустиме?

Ако од утре

мораме да си кажеме збогум

како да не било ништо,

ако ме има мене и тебе те има

а нè нема веќе нас,

да си ветиме сега

кога сè уште нè има,

дека никогаш нема

да бидеме туѓинци,

да си ветиме сега

дека при секоја случајна средба

ќе се гушнеме топло

впивајќи си го мирисот,

а само ние ќе знаеме зошто.

Р. Христовска

("Душоглед")

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.