Среда, 15 Јули 2020    PDF Печати Е-пошта
КАДЕ СТЕ ?

1SavoСаво Костадиновски

КАДЕ СТЕ ?

(Не случајно ја напишав оваа песна,а предизвик

  ми беа договорите за пријателство со

  република Грција и република Бугарија,

  во кои неоправдано се разобличува

  историското минато на Република Македонија.

  15.05.2020 год.Келн)

Каде сте?

тврдокорни борци

војводи славни

Комити храбри

поборници на војната

од љубов спрема татковината

со паролите

за слобода или смрт

Послушајте,

овој народ не е жеден за вода

туку за комитска песна

Каде сте?

песната со завет

да ја допеете

во душа рани да излечите

на светот  да му докажете

дека во сечии македонски дух

по еден буден комита се крие,

Кажи те им

да престанат

да ријат како кртови

по нашето македонско национално ткиво

да не нѐ демнат

со безобличена историја

кажи те им

ниту ропските векови

не го замрачија сонцето над македонија

 а и тие не

Каде сте?

стани Гоце

исправи се

стрелај во зборовите без душа

кои нѐ напаѓаат

оживи

со моќта на комитска сила

и нишани во срцата

кои со злоба толчат

врз македонската бидина

кажи им ти

дека во свеста на твојот народ

ние сме од сѐ и сѐопшто

но пред сѐ семакедонски

И колку да е тешка нашата историја

и потешка

од земјата македонска да биде

сепак зборот македонија

ќе остане да вреди за најскап збор

во срцето на македонскиот јазик,

зборот,

секогаш е силен

и вечито грми

како национ на истрајот

како зачувано сведоштво

и аманет

на идните генерации

кои во слобода и во мир

ќе ни се множат.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.