Среда, 24 Јуни 2020    PDF Печати Е-пошта
И ЈАС СУМ ИСТОРИЈА

1SavoСаво Костадиновски

И ЈАС СУМ ИСТОРИЈА

Историја е мојата комитска лоза

а јас нивни потомок „борец” со перо в рака,

така е штом гените спотнуваат гордост

да бидам горд како срцето што сака.

Перото ми е пушка огнобојка

штом зборот грми најсилен е екот,

секоја песна е моја војвотка смела

таа ја множи вистината на векот.

И јас сум историја на моите претци

илинденци, комити и АВНОЈ - ци славни,

тоа ми сведочи на мојот борбен дух

сѐ возможен да постојам со моите зборови јавно.

Но кога мислата ме разнесува ко 'рскот на бомба

и кога би крвавел од смелоста на стихот,

нема да престанам тоа што сум

во светлина пак ќе гледам, а не во мракот.

Соборец ќе бидам, ќе македонствувам

пред светот ќе ја кажувам вистината,

завети ќе оставам и на потомци идни

како и тие да ја негуваат македонштината.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.