Среда, 17 Јуни 2020    PDF Печати Е-пошта
КУМОТ

1vas1

Васил МАНЕВСКИ

(Од стихозбирката ТЕСТАМЕНТ)

Нашиот народ има речено:
Пред Кум се вода не гази!
Нашиот кум за јагне печено,
Врз честа на државата згази.

Да угоди на туѓите интерси,
Потпишува штетни договори,
Уште не почнал да коле и беси,
Да има моќ и тоа би го сторил.

И се тоа во името на прогресот,
И на патот кон Европската цел,
Секаде лае, ржи, каса како песот,
Народот од него не виде ден бел.

Вели дека има демократски манири,
На телевизиските екрани се смешка,
Во државата наша демагогија шири.
Сам влетува од една во друга грешка.

Прашуваат луѓето дали ќе има спас?
Дали ќе се врати нормалниот живот?
Е, тоа, Македонци мои, зависи од нас,
Дали ќе се куртулиме од ова лудило.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.