Среда, 27 Мај 2020    PDF Печати Е-пошта
Панде Манојлов: БЕВМЕ САМО ДЕЦА

1p1Панде Манојлов: БЕВМЕ САМО ДЕЦА

Бевме само деца
што растат
во сиромаштија
и многу среќа...
Храната
на сите ни беше
речиси иста:
суво и црно лепче
намачкано со маст,
нане и сол-пипер на маста,
или -
сиренце и лепче ...
Дома, за ручек,
празно гравче,
по некој компир
во огниште печен,
варени коприви,
зелник
со киселец и штавеј!
За Велигден,
сиромашните родители
ќе ни купеа
ефтини патичиња,
сандалчиња
или налончиња,
шарени фустанчиња,
а за сѐ друго
што сме барале
и во сонот сонувале,
ќе ни речеа
со скриен поглед:
спуштени беа
ќепенците на дуќаните...
Играчки ни беа
врбовите гранки
за правење
свирчиња и труби,
камчињата
за играње петкамен,
ашиците
за играње џорта...
На училиште,
од првиот
македонски буквар
ги учевме
сите букви
и од онаа,
последната Ш
учевме
како Шана
шие на машина,
како денот
да се закрпи!
Го учевме животот
како да е
гердан од години
што катаден се нижи,
гердан,
што на вратот
треба да се носи!
А бевме само деца,
среќни деца...

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.