Среда, 13 Мај 2020    PDF Печати Е-пошта
Г О Ц Е В И Ф А К Л И

goce-delcev

Г О Ц Е В И  Ф А К Л И

По повод 117 годишнината од смртта на

Македонскиот војвода и апостол Гоце Делчев (4-ти мај 1903 год.)

Згрозен од животот на ропскиот фес

Отиде кај аскерот да искаже бес,

Штом ги виде на рудина, лавовски им вресна

И од себе гуњата на земја ја тресна.

 „Еј фесови клети со нечесни дела

Мајката ваша... ќе ве стрелам в чела,

Бегајте одовде, од селава наши

Имаме комити не ни требаат паши.

Доста е в пранги клетото робје,

Доста ни шета анџарот в крвје,

Доста е лелек на невести и мајки

Носете ги со вас харемските бајки.

Оставете го чифликот на племето мое,

Оставете го аргатот да жнее на свое,

Оставете и бегајте од земјава наша –

Бегајте до еден, од султан до паша.

Се разбуди свеста кај браќава мои

На усните Манифест напишан им стои:

 -  Да кренеме рака за слобода и чест,

 -  Да сотреме племе што посеа бес...!“

Прв викна напред – за слобода со ура,

Прв лакомо заплива по јаничарската бура,

Прв реденик испука од рамото свое

И прв оган запали во срцево мое.

Иван ТРПОСКИ

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.