Среда, 22 Април 2020    PDF Печати Е-пошта
СТРАЖАРИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БИДНИНА И НЕПОКОР

Savo

Биди горда земјо на твојот народ
стражари те чуваат од памтивек од века,
биди ни спокојна и спокојно живеј
и веруј дека светла иднина те чека.

Слогата во нас најмногу ни вреди
слогата во нас е најјаката сила
а тоа е аманетот на нашите предци
аманет за живот и слобода мила.

Ние сме народ со име, јазик и култура
и не даваме никој ништо да ни оспорува,
штом светот нè знае за древна земја
затоа истрајот наш секогаш победува.

А така не учеше вечниот комитски глас
како татковината да ја сакаме и да ја браниме,
заедно и сложно со востанички дух
за секогаш славно да ја одбраниме.

Не замолкнува ехото на вечниот глас
штом со љубовта на срцето се слуша,
а тоа е љубовта кон татковината
со слободарска комитска душа.

Обврска е на сите да бидеме будни
татковинската љубов да не ни побледува,
со стамени чекори да одиме напред
правдата секогаш има да победува.

Македонствувај така народе македонски
во душата и срцето со непокор и истрај,
секој да се чувствува на горд патриот
и тогаш кога неправдите си немаат крај.

Биди горда земјо со твојот народ
те чувале, те чуваме и ќе те чуваат,
твоите комити, илинденци и асномци борци
во свеста со непокор и да не порекнуваат.

Верујте дека и ова безумно премрежје  
засекогаш во неповрат ќе мине,
ќе дојде и часот гласно да запееме
МАКЕДОНСКО ИМЕ НЕМА ДА ЗАГИНЕ.

(Инспириран според говорот
на Манојил-Мане Јаковлески
одржан на 2 август 2017 год. во Крушево)

Саво Костадиноски

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.