Среда, 15 Април 2020    PDF Печати Е-пошта
БОГОРОДИЦА МАЛА

Tome-Veljanovski

Томе Велјановски Марулецот, Гетеборг, Шведска

БОГОРОДИЦА МАЛА

Рождество на Богородица мала

во Марул е селска слава

камбаната в црква од мугрите тропа

народот за прослава го вика.

Толпа од народ почнува да иди

дневната прослава за да ја види

гостите в црква свеќи си палат

на упокоените почит му оддаваат.

Свештеникот в црква богослужба држи

со причесна и нахора на народ му служи

секој има право причесна да земи

ако на Бога духовно му служи.

Домаќинот со погача в црква оди

свештеникот благослов да му дади

на залаци тој погачата ја дели

да има секој од нејзе да земи.

Нов домаќин в црква се бира

оддаден да е на Бога и вера

неговиот мандате година дена траjе

на годината мандатот ќе го предаје.

За лицитација сите подароци се вадат

за продажба нив ги нудат

највисока цена кој ќе дава

од робота тој ќе зема.

Оркестарот активен е со ора и песни

музиката негова надалеку таа трешти

секој нејзе што ќе ја слуша

за в година добре дошол тука.

После ручекот гостите си одат

со домаќинот тие збогум земаат

со пофалби за неговиот дочек

и в година да има ваков пречек.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.