Среда, 25 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
АНГЕЛИ ОД АДОТ

Pande ManojlovПанде Манојлов

 

АНГЕЛИ ОД АДОТ

Како слепци
и ослепени воини
со еден едноок
сто нас да не води,
во тешки маки
и по илјада години
пак во Слепче,
слепи не донесоа,
на некоја икона од Ангела
без ангелско лице,
како раби божји
пред неа да се молиме...
Ние слепи
а царот наш уште послеп,
со Скифијас и Василиј
во Преспа на бела софра
ни го изедоа живо името
и телото кревко
за таа, сатанска икона
без ангелско лице
во која светот се крсти,
слатко да се слади
со нашите ослепени очи
како кавијар да се
од циронки дребни.
И слепи, сега,
фрлени на друм трнлив
во ноќ длабока и црна,
на друм без светлина
и патоказ јасен,
со високо кренати раце
кон Бога и небесата горе,
ајде да си го побараме
од Курбиново
ангелот македонски, наш,
а не таа,
сатанска икона
без ангелско лице
алабраца што се носи
со макро луцифер од адот,
по божји пат со ум и разум
тој ангел нас да не води!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.