Среда, 11 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
ЗЕМЈA СТРАДАЛНИЦA

Gordana Dimovska

Автор: Гордана Димовска

ЗЕМЈA СТРАДАЛНИЦA

Ми доаѓа да викнам силно

Силно, најсилно од највисоката планина

Застанете вие тирани

Застанете бездушници

Ако вие душа немате

Не им ја одземајте и на другите.

Денес вековните стремежи паѓаат во очај

 Ко лист хартија се сторивме

Пребледевме, ослабнавме, се изгубивме

Чмаеме, тлееме

Како најмало жарче во огнот

Чекаме да догори

Чекаме да се збогуваме

Со историјата, со јазикот, со самите себе!

Не свиткаа предавствата

Ни го одземаат виделото

При светлина без светлина

Наместо ден, ноќ ни се гледа

Ни сонце ни месечина

Ќе не огрее...

Премногу се извалка името твое

Земјо наша татковино

Чекаат уште еден чекор да влезат

Да, да влезат, но каде

Во пеколот на Данте Алигиери

А вас ви нудат живот?

Живот ли е ова?

Не, не е тоа живот кој вас ви треба

Чеда македонски, Александрови, чеда Гоцеви.

Без страв и срам, без совест чиста

Плукаат, уриваат споменици наши

Срамно и жално е

Но тие го извалкаа твоето лице

Еј Македонијо

Мајко страдалнице

Уште колку ли векови ќе страдаш?

Ти си за нас најубавата мајка

Најмилата топла рака

Која не допрела, не задоила,

Не водиш како ѕвезда водилка

Душа ни даде,

без тебе ќе бидеме

никој и ништо!

Првонаградена поема на литературниот конкурс на МЛД “Григор Прличев” Сиднеј за 2018.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.