Среда, 18 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
ЗЕМЈО МОЈА

1 1c

Марија Емилија Кукубајска

ЗЕМЈО МОЈА

Честито да ни’ е празнувањето

На твоето, наше, човеково постоење и постојано

поставување, сега и засекогаш, со име и имање.

Горди, чесни, верни Македонци сме,

не самољубиви, самотни самоуништувачи,

но самосвесни носачи, столбови на својот

дом и род. Домашни задачи да исполнуваме

во наше име за светски напредок да се вложуваме,

од предок и од потекло длабоко што трае и тече

во нашите жили и вени, Жили на Мирот и Вени Неовенати.

Нашата гордост - од самопочит потекнува, од самосвест,

Од вест носена од еоните - дека СМЕ БИЛЕ, И СМЕ

МАКЕДОНЦИ, СВОИ НА СВОЕ ПРАСТАРО, И СОВРЕМЕНО,

И НАДВРЕМЕНО НАСЛЕДСТВО И ВЛОЖУВАЊЕ

ВО ИДНИНАТА НА СВЕТОТ одсекогаш што бил о-творено затворен.

Нашето Балканско, Европско, планетарно срце среде полуостровот,

Не се преполови од сабји што гаѓаат од Г-громови и Шш-шарени ветришта

Нечии, празни глави што ги дуваат, полни со отровна прашина – илузии...

Одново и одново родени да сме, да се чуваме од туѓи болести, хистерии

и трансови пост-оперативни, мани-мани/пулативни.

Да се браниме, лечиме,

Разумно, учено, искусно, а смирено, да ечиме ВЕРНО СЛАВИМЕ:

ВИСТИНАТА Е НЕНАДМИНАТА!

ПРАВДАТА - МИР ПРАВЕДЕН ОСТАНУВА ДА ЉУБИ,  

РОБУВАЊЕТО НА ЛАГАТА НЕ МОЖЕ А ДА НЕ СЕ ГУБИ ПРЕД ПОТЕКЛОТО

НА ПРА-ПОДАТОКОТ ДЕКА ТИ СИ МОЈА ЗЕМЈА, НАРОД МОЈ.

ИСТОРИЈА  ПО ТАТКО И МАЈКА,

ИСТОРИЈА ПО КАНАЛИ НА ЗДРАВИОТ КОРЕН, И УМ.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.