Среда, 21 Април 2010    PDF Печати Е-пошта
Македонско барање
Ме барасш
погледни ми ги очите
огин како палат
во езерата исконски..
Погледни ми во душата
христијанска
каде молитвата стихови реди...
Најди ме во
мирот на гробовите прадедовски
кои немо предавнкот го колнат...
Летам над Кораб
сокриена во солзите
на бранителите
горам во секој крак на сонцето
шеснасеткрако...
Ме има во ветрот
кој те милува дома кога си,
ме има во првиот бакнеж,
првата прегратка,
тука сум и во лјубовта...
Заедно во сенките
длабоки
со паднатите бранители
на смртта во лице и се смеам...
Анѓелите на крилја ме носат
во соновите на сираците
како мајка македонка...
Ме има насекаде
само ако ме бараш
како Македонија ...
Не барај ме како
северна
на север има студенила
предавнички...
Не барај ме ни на југ
таму се копилиња ѓаволски
искварени...
На запад не сум
таму се убијци лицемерни
невернички...
На исток ме нема
таму се курви
продадени ...
Барај ме во срцето на балканот
таму каде што прадедовците
ме оставиле
таму каде што
Господ Бог ме створил
за тебе,
за твојот син, твојот внук...
Барај ме во срцето челично
Македонско
Во душата благодарна Македонска
Во окото огнено бесстрасно
Македонско
Барај ме како Македонија ..

Давор Крстевски
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.