Среда, 11 Септември 2019    PDF Печати Е-пошта
Слобода за Македонија

Violeta Petkovska 1

Слобода за Македонија

Виолета Петковска

Додека душмански
со клешта од месово
ми кинете, не ми давате
ниту да плачам.
На крвавите болни
рани сол
ми истурате и не ме
оставате тоа да го
запомнам.

Од утробава плодот
ми го гризате за
да не се
роди и да знае која
мајка го родила, од
од чиј татко коренот
ќе го пренесува на
своите чеда, утре.

Со ладна кама во градиве
душмански ми копате
за да речам оти сум
камен без корен, оти
јас не плачам на
гробовите на бабите и
на прабабите, на кои од
градите крв им течела.

Едно дете раѓале,
а друго
дете закопувале,
убиени
крвнички оти не ја
давале мајка мила на
клетите душмани да
ја поробат.

При очи слепа ме
правите за да не пишувам
колку ме болат раниве,
додека катаден олова
тешки на раменициве
нижам!

И од тага можам и
да умрам, затоа што
ми ги крадете утрата
сини и белите хоризонти
во далечина, додека во
пурпурот на сонцето
нов ден се раѓа, посакувам
слобода за Македонија!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.