Среда, 04 Септември 2019    PDF Печати Е-пошта
ЛАГА, КРАЖБА И ПРОДАЖБА

VasilВасил МАНЕВСКИ

ЛАГА, КРАЖБА И ПРОДАЖБА

Некој постојано лаже и краде
Ги продава симболите стари златно-жолти
Ненаситен апетит има, живи луѓе јаде
Постојано нешто ветува, никако да го даде.

О, трговци неразбрани, алчни и дрски
Нема да ве спасат ни европските врски
Трпението е при крај, народот веќе се крена
Бара да ви се суди, бара ваша смена.

Дрскост голема, ни чест ни образ да се нема
На свој народ минато се краде, иднина се зема.
Соседите источни и јужни ни на сон не сонија
Дека толку лесно ќа ја разнебитат Македонија.

Народот на сите праведно ќе им суди
Им дава и шанса: покајание им нуди
На мегдан мора да излезе вистината
Тоа е долгот наш кон татковината.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.