Среда, 21 Август 2019    PDF Печати Е-пошта
Дамјан Груев- РОДЕН РЕВОЛУЦИОНЕР

DamjanНа Дамјан Груев- РОДЕН РЕВОЛУЦИОНЕР

Се родил во срцето

На родината

А каде била негова вината

Го љубел народот свој

И татковината...

Во него греел само сјајот

И љубов за родот

До бескрајот...

Умен, кумуникативен

Слаткоумен, внимателен

Авторитетен, реалистичен...

Вроден и сјаен агитатор

Неуморен организатор...

Од Смилево и Битола

Штип, Белград, Солун и Софија

Учел учителствувал и студирал

Народ за борба организирал

Против Султан-Империја

И бугарска Егзархија

Преку македонска

Револуционерна организација

Смирен одважен и одмерен

Ризик од предавства бил отворен

Години минати

Во битолските зандани

И во Подрум Кале...

Предавници алчни

За грст жолтици го предале

Силен, поискусен, поискален

Од робија Војводата се враќа

Рамо до рамо во борба

Со родните браќа.

Илинден се разгорува

Се тресе Империја

Република прва

На балканот се раѓа

Но брзо во темнина пак паѓа...

Војводата не се мири

Со судбината

Ја крстари Македонија,

Малишевијата...

Предаден ил

Аскерски обрач случаен

Затекнат Даме во Русиново село

Во бој нерамен...

Кон Петлец

Тежок пробив прави

Низ куршуми рој

Од дружина мала

Жив останува само тој.

Одлука и пресуда смела

Донесува така

Жив непѓа во аскерска рака...

Ако Гоце беше срцето

А Ѓорчев - разумот

Пере - совеста

Даме беше

Волјата на револуцијата!

Изгинаа млади

За слободата,

За идеалите,

За иднината

На Татковината...

Перо Дамчевски-Коцин 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.