Среда, 09 Септември 2020    PDF Печати Е-пошта
ПОВТОРНО ПРЕДАДЕН

makimage4pw5На Гоце Делчев

Мајко!

Заев и Димитров ме предадоа

Пендаровски ми пукаше во грбот

Се договорија

и фатија во орото со ѓаволот

главата ми ја ставија во тегла

испратија за лицитација во Брисел

коските ги расфрлија

кучињата да ги глодаат покрај Вардар

забранија на мојот гроб да се молат

за спасение на мојата душа

за да се заборави на мојот аманет

и сонот на Илинденци

Се договорија

да завладеат со душата на Македонија

ја поганија истечената крв

ни го отсекоа јазикот

ги пеплосаа Пирин, Егеј, Вардар и Преспа

од империја направија нова провинција

иднината ни ја здиплија во небиднина

Мајко!

Заев и Димитров ме предадоа

Пендаровски ми пукаше во грбот...

Душан Ристевски-Македон

(Сиднеј, 2 Август 2019)

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.