Среда, 07 Август 2019    PDF Печати Е-пошта
ОБРАЌАЊЕ КОН ЕВРОПА

512

Васил Маневски

ОБРАЌАЊЕ КОН ЕВРОПА 

Ој, Европо, ти блуднице стара,
Невозможното ти од нас го бараш!

Каква вина Македонците сторија,
За да се откажат од својата историја?

Лицемерно некаква безбедност ни нудиш
Покрај старите и нови сомнежи ни будиш.

Се залагаш за мир, нудиш гаранција, 
Едно вели Германија, а друго Франција.

Ни одземаш државност, име, нација!
Каква е таа дива, а нежна окупација?

Чудна е новата европска цивилизација,
А уште почудна Соросовата демократија.

Кај што стигнаа гром и град смлатија,
Се што допреа и фатија се осакатија.

Не уценуваш да менуваме устав, химна, знаме…
Чесните ги кудиш, лажговци тапкаш по раме.

Државата наша ја претвараш во колонија, 
Понижуваш јазик и народ на Македонија.

Го сакаме нашето, не холандско цвеќе
Претеравте, ај доста е, доста беше веќе.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.