Среда, 24 Јули 2019    PDF Печати Е-пошта
Прилеп ми е престолнина

KraleMarkoTop

Крали Марко

Прилеп ми е престолнина

Пелагонци од хомера,
Македонци од Филипа,
Филипа и Александар,
апостоли и светии
од Самоил собрани
на истите Маркој Кули
кај Цепенко опишани.
Сета мудрост и умови од народот мудрувани
од деца изучени и од цел свет паметени.
Ој ти вило Равијојло,
ој ти вило посестримо,
заврти ги потоците отвори ги изворите,
да потечи бујна река
и Маркова да се вика кај манастир што се гради
се со фрески моја лика,
како што се Маркој Кули,
мои реки и патишта цркви,
мостој и градови насекаде до Прилепа,
каде што сестопалата по ридови,
оставени жигој царски жигосани.
Да брзаме да градиме
зошто мене оставиле да им за заштита,
за заштита и утеха на се што е македонско:
резби,фрески,оро,песни и писмо кириловско.
Зошто Вило посестримо абер вчера ми пристигна,
Крал В'лкашин мојот татко на Марица ми погина
со се целацарска свита со се војска.
Машка рода нема веќе да гине
народ ми под заштита на со моето кралско име,

со векови да се знае мојот народ кој ќе брани.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.