Среда, 12 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
Григор Прличев - Охридски џган

Grigor Parlichev croppedГригор Прличев

Охридски џган

...Оној што целиот (град) го управува...

Не прифаќа одлични совети,

Туку од страв си ја затворил устата,

Изгледа дека е најлошиот и сега и порано,

И поголем пријател го смета оној

Кој место својата татковина...

....Може ли да ги поднесува срамните болни амбиции?

Оние простаци кои биле премногу од тифус инспирирани?

Оние демагози, онаа серија на расцепи?

Кој нема да се насмее, речете ми, ако не е комичар?

Кој нема да заплаче ако не е чувствителен?

Подобра работа не може човек да направи,

Да не земе место во оваа бркотија,

Да ги гледа но оддалеку и да не стои неактивен,

На својата поетска лира обожавателот и мистагот,

Пред да ги види резултатите на некаква нивна отпатност,

Со ритам ним да им ги палца лошотиите на нивната глава,

Личи овој денешен град Охрид.....

...Морето ги турка и не ги остава да влезат,

Секогаш, секогаш, Охрид ќе го наткрилуваат несреќи?

Во него секогаш ли ќе се случуваат потреси и безредија?

И секогаш ли во него ќе царува злото?

Секогаш ли ќе триумфира интригата и злосреќата?

Страдања, расцепи големи, расправии, групации?

И големи ползења и штетни ласкавости?

Ниски демагози, Садукејски банди?

Лудости и безумности!!!....

...На кој граѓанин срцето ќе остане незаинтересирано,

И на илјада парченца нема да се расцепи од жалост?

Место што требаше ним да им го свртиме грбот,

Без да гледаме со гостољубив поглед,

Место што требаше од куќите да ги изгонеме со дрво,

Како што готвачите го гонат кучето од кујната,

Ние ги запознавме со жената и сестрата ни,

И на тој начин ја употребуваат нашата скапоцена чест.

Не можам да ги разберам изворот и причините,

На ваквата општа парализа на Охрид...

...Несреќа! Царува кај сите морална расипаност,

И кај никого не постои ни најмала разлика.

Несреќа! Кај народот огромна неблагодарност,...

...Мнозина пријателството го држат на збор,

Но умот од сосем малечок број (луѓе) ги повраќа во душата

Дамона и Финтија, пријатели толку цврсти непристрасни и чисти...

...Јас сум сепак онај беден пријател на вистината.

И потоа непријател бескомпромисен на измамата и лошотијата...

...Се пресметувам со се во светот и со глупостите,

А состојбата на бедниот Охрид ја оплакувам.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.