Среда, 13 Февруари 2019    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИ ТЕ ЉУБАМ

Makedonski te ljubamПанде Манојлов

МАКЕДОНСКИ ТЕ ЉУБАМ

Во ветрот
што дува и корне
и во ветровито време
те љубам
Татковино моја!

Те љубам тебе
и родот мој,
го љубам
од длабоки реки
до височини вишни!

Езера со далги
и снегови
на планини вишни,
усни се
што бакнуваат и гризат...

Со дланки
милуваат
полињата родни,
лозјата
на ридот...

На ракија
со пријателот,
на кафе
со комшијата
комшиски и братски...

Катаден не лажат,
катаден не мамат,
и не грабат
и не арчат
и пак парчат...

Зимско студенило!
Белосветска жега!
Порои
и во матни води
некој не турка, не дави!

Ако!
Не сме сираци
на денот!
Ние сме, господо,
Македонци!

Утрото
посветло е од ноќта!
Љубовта –
појака
од клетва!

И во ветрот
што дува
и европски што корне,
македонски те љубам
Македонијо моја!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.