Среда, 16 Јануари 2019    PDF Печати Е-пошта
АКО ТЕ ПРЕКРСТАТ КОЈА ЌЕ БИДЕШ

АКО ТЕ ПРЕКРСТАТ КОЈА ЌЕ БИДЕШ

ako te prekrstatТоме Велков

знам дека ќе преживееме

ама како да те повикам

кога ќе ми требаш да се исправам.

знам дека ќе преживееме

ама без лице кои сме.

знам дека ќе преживееме

ама прекрстени

исто како птици без крилја.

знам дека ќе преживееме

но ако те излеат во железо

не ќе можеш да кажеш

не ќе можеш да плачеш.

знам дека ќе преживееме

ама небитно ќе е

каде се враќам

зашто не ќе знам

на кој камен да седнам

ако те прекрстат

ќе бидам само цимбал

кој не ѕвони

зашто сè ќе е лага.

БИБЛИСКА

како наод

ќе го напишам

името Твое

на камен

најден пред потопот.

внимателно

ќе запишам

дека си ендемски вид

од непроценлива

вредност.

ќе те ставам

во моите очи

за да те видат сите

кога ќе го обиколувам светот

за седум молскавици.

вистината ќе чека

како секогаш

ќе биде закована на крст

потоа ќе воскресне

за да не остане

во пустината жедна.

ќе ѝ ставите темни очила

да не види

дека годината е без лето.

ќе запали свеќа

и ќе се помоли во трлото

за да биде бран

на светлината.

нема да чека

копитата да ја измесат

како младо тесто

затоа што само бесмртните

го јадат лебот

а другите законите ги чекаат.

на жешкото сонце

многу солзи

ама малку вистина во изворот.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.