Среда, 09 Јануари 2019    PDF Печати Е-пошта
СВЕТИ КЛИМЕНТ

SavoСаво Костадиновски

СВЕТИ КЛИМЕНТ

Зборот е живот.

Тој бил

и на почетокот на светот -

живот

кој живот оплодува

и со живот наградува.

Така

и Твоите слова, Клименте

во живот се пресоздале

кои Тебе

засекогаш

Те одделиле од смртта

штом светот

јасно те разбра

како духовен творец

со вечен живот

и со вечен глас

во нашиот македонски јазик.

Наша е обврската

сега и за навек

секој вакуум на нашето време

со времето на Твојата заветна иднина

да го дополнуваме

та

растојанието  што ги дели

Твоето и нашето време

ни дава на знаење

дека

низ сите времиња

Твоето време нè задолжило

сè дотаму

до каде што по вековите

се разлевал Твојот светлозрачен живот

и во недоглед се издолжувал -

со Тебе

и ние сме живееле

и ќе живееме

и со животот на секој наш збор.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.