Среда, 24 Март 2010    PDF Печати Е-пошта
На Апостолот Гоце
На овој ден
на овој најсветол ден
нека се расветлат небата
нека се разбранат езерата
нека зашумат реките
нека се разлистат шумите
за да ја разнесат големата слава
за јунакот славен
во целиот свет знаен.

Да ги подариме и овие стихови
за една младост
не разцветана
за една радост
не видена
за еден живот
неизживеан.

Гоце,
ти беше се за Македонија
симбол на слободата
и бескрајни надежи,
утеха на запалени села
во денот бавно што зајде,
на разкрвавените тела
повикан лек да му најдеш,
ти беше душата на народот
сонце на иднината
на човекот за слобода што плачи,
ти беше ѕвезда деница
непрестано што зрачи.

Ти си
небесна искра
што разгоруваш
милионски срца
што стопуваш
студени души
по сите ливади
по сите полиња родни
по сите планини
по сите патишта бели
кај кладенци бистри,
кај илинденци смели
високо знамиња веат
работници мачни
песни ти пеат
а ти јунаку
на секаде зрачиш
Гоце,
за Македонија ти многу значиш.


Горнан Јовановски
Бпамтон, Канада
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.