Среда, 17 Март 2010    PDF Печати Е-пошта
Денес
Денес,
над градот Крушево
кај Мечкин камен
на овој ден знамен
крај овој споменик вечен
песна ечи
се тресе комитска гора
од разиграни ора.

Денес,
разгорени искри
ко жар светат
над потоци бистри
приказните за Илинден цветат.
Илинден е,
со пламнато срце
пред споменикот стојам
а таму од сјајот
блеска ѕвездата твоја.

Денес,
развиорени знамиња
раскрилува радост
песна силно ечи
во нашите срца нова младост
земја се треси
закрилена во сончев зрак.
Илинден е,
наш најсветол знак.

Денес,
со светнато чело
чекориме гордо и смело
по ѕвездени патеки
Илиндену, ти ги створи
трепка денот од шепот
во срцата пламен гори
Илиндену наш светлоносец
низ куршуми светнат сјае
за твоите витлени чуда
секој човек знае.

Денес,
чекор по чекор
стапка по стапка
со илинденскиот од
чекори гордо
македонскиот род
по ливади зелени
по меѓи разделени
по разгласени реки
по езера бистри
по полиња чисти
република закована со крв
од овој Илинден прв.

Денес,
вековна желба
во срца се скрила
да нема делби
Македонија мила
да биде цела
на овој празничен ден
народ борбени песни пее
од гроб јунакот да стане
слободно сонце да згрее
над светите, Гоце, Даме, Карев и Јане.

Денес е Илинден,
таму на Мечкин камен
високо се виори
алово знаме,
соколови крилја
блескаат на светлоносниот ден
ко сонце над татковината мила.

Горнан Јовановски
Брамтон, Канада
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.