Среда, 12 Септември 2018    PDF Печати Е-пошта
ДА НЕ ДОЈДЕ... АКО МОРАМ ДА ЗАМИНАМ

Ако еден ден
домот ми стане туѓ
и ми се одмили,
ќе морам да заминам
лажејќи се себеси
дека ќе го преболам.
Само почекајте ме
устава да ми онеми
и очиве да ми ослепат,
пред да изустам клетви
и пред да видам стреи
со гнезда напуштени.
Дури и слепа и нема
со душава ќе крикам
со лелек и со пискот
од скрб по домот.
Кога ќе премалам
и во сон ќе потонам,
тогаш одведете ме
таму под некое небо
туѓо и непознато.
Во едната дланка
ставете ми врзопче
со грутки црнозем
и леплива црвеница
од нашите ораници.
Во другата ставете ми
крст и гранче босилок,
а во пазувите синчец
за да го понесам небото
таму некаде далеку
под туѓото сивило.

rozita-crkva
Автор: Розита Христовска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.