Среда, 05 Септември 2018    PDF Печати Е-пошта
ШТО МОЖАТ УШТЕ ГЕНИТЕ ДА МИ КАЖАТ

savo-kostadinovski-pesna
САВО  КОСТАДИНОВСКИ

Што можат уште гените да ми кажат
на мојата прадедовска комитска крв,
освен доверливо комитски да општам
со зборот кој е живот, а животот збор
а тоа е зборот, кој од збор бил
та во мене многу ми значи и зрачи
да бидам дури и поет смел
разгласен со стихови
ко со куршуми врел.

Што можат уште гените да ми кажат
на мојата прадедовска комитска крв
освен нивните пораки и завети јасни
горделиво и во песни нив да ги множам
и надалеку радосно да ги праќам
како сонцето во денот со светлината
 и за пример јас да им служам
за родољуб непокорлив и верен
како да се сака и брани татковината.

Што можат уште гените да ми кажат
освен вечно да бидеме Македонски чеда
тоа што отсекогаш сме биле и ќе бидеме
неизлечиви родољуби кон родната земја
потомци сложни на војводи храбри
та сложната љубов иднина ни вети
и голем празник на слобода мила
затоа не смее никој да се плаши
од никаква туѓа неправда и сила.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.