Среда, 29 Август 2018    PDF Печати Е-пошта
ВРЕМЕ Е ЗА „ОЛОВНИ МОНИСТА“

ЗАВЕШТАНИЈА

Обзорува денот
од четири изгрејсонца
со снопови светлина
прекршени во парче црнозем
на кое од камен живот се раѓа.
Тука каде се’ започнува
а никогаш духот не умира.
Тука каде е зачната вечноста
и бесмртноста исткаена
од збиени нишки на искони.
Тоа тука е токму овде
каде времето оставило стапки
и траги бележани со крв
впиена во земјата
полна со черепи
трупани од памтивека.
Токму овде кај што газиме
ние страдалниците,
ниедна молитва
не ни била залудна.
Ете затоа сме уште тука,
ете затоа се’ уште не има
такви какви што сме,
ние чедата паталци
распнати низ столетијата
со бреме од завештанија
да не наведнеме глава,
дури шепотот на усни
во вресок не загрми
и небото јасно не се отвори.

rozita-crkva
Автор: Розита Христовска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.