Среда, 10 Март 2010    PDF Печати Е-пошта
На Војводата
Многу години се превртеле кобни
ветришта само дуваат ладни
од врагот само зулуми злобни
те чекаат деца неможни и гладни.

Од врагот минуваат колони строј
убиваат, с# од село грабаат
кој ќе ги штити децата твои
кога овде гнасни чизми владаат.

Во очите не осеќам повеќе жал
претрпнав, повеќе не можам да плачам
во срцето ми остана жар
Стојанчо, до кога вака ќе се мачам.

Еве полињата стануваат жешки
земјата стенка, од суша пука
твоите зборови ги осеќам тешки
ме тешиш и велиш слободата е тука.

Остави в планина пушка куса
врати се во домот твој
ќе ми осветлиш поцрнета душа
синот твој на прагот со пушка стои.

В село голема врева се дигна
пукот зарика од сите страни
со чета силна ти брзо стигна
се отворија секаде крвави рани.

За час светлото сонце блесна
чиниш омразата се скрила
ти под борбеното знаме со песна
ја прегрна слободата мила.

Горнан Јовановски
Брамтон, Канада
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.