Среда, 04 Јули 2018    PDF Печати Е-пошта
Во срцето на Балканот

Во срцето на балканот има земја мала
за мир за правдини се на светот би дала
отвори срце подај ми рака Македонијо
отвори срце секој те сака еее Македонијо,
нашето знаме Македонско од цел свет се
пееје нашата песна Македонска за мир
само пееје еј народе Македонски каде и
да сте нашата земја мила родена не ја заборавајте
душа за ништо не се продава крвта со вода не се менува
Господ ни дарил долги корени признајте еднаш сме
Македонци, Македонски мајки нас не родија тие со
Македонско млеко не задоија тие што тешки маки тргале
и својата судбина сто пати ја проколнале и со песни
Македонски  не заспивале и само на Македонски
не учеле Македонки мајки нас не родиа тие со
Македонско млеко не задоија и мајчинска
клетва ни оставија клетва за наша Македонија
зошто пред бога да се мразиме верата иста да ја
газиме без него зошто да сме душмани
признајте еднаш ние сме Македонци
зарем дури до денес треба да има борба
ох боже не може, не може си браниме сега
секоја педа наша дури од прадеда немаме друго
сакаме едно да сме сите стани Македонијо моја
на нозе сите на име наше да се радуваме победа
да славиме, развивај си земјо моја знаме наша боја
алова црвена кажи им на сите дека сме Македонци
 Македонија е жива не е мртва таа е во срцето на
 Балканот не е камен душманите
со неа дворови да красат и нејзиното име
 пред светот да го гнасат простете не може со наши
пари да ги полните вашите каси
ова срце чука на Македонски
а Мекедонија секогаш ќе живее
во срцето на балканот и ќе ни
го краси олтарот.

lence-klekacoska
Ленче Клекачкоска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.