Среда, 20 Јуни 2018    PDF Печати Е-пошта
Македонци

Македоци каде сте? Каде заминавте?
И земја убава оставивте предавници да ја газат
наместо да ја пазат  ,кумови не канети
сами се фалат,име за пари продаваат
без да се срамат и жалат
зарем устите не ги болат од лага
кога праакат студен поглед полн со тага
кој долго време бара насмевка
со песна ќе ви кажам нема да ве лажам
дека мојот свет го краси Македонија
често сонувам будна одам по пат стрмен и чуден
полн со препреки и лажни правила
кога здивот ми е жежок ве сакам Македонци
збор е тежок и прв пат ви го кажувам
ве сакам мои браќа  и сестри овај стих
 нека биде ваша трага
како плима не ми достига Македонија
со неа си ја лечам мојата  тага
името Македонци низ вени ми протекува
и душа ми отвора со поглед ме гали
срце ми пали признавам заљубена сум во
Македонија
Сами си ја израдивме нашата прва Република и сами ќе си го
решиме овој проблем за секогаш само ако сме сложни
Македонци само така ќе успееме.

Македонци, Македонци гладни, жедни за своите права
силни како волци не викаме ние за наешто име да се кине
туку викаме ние нашиот глас на секаде да се чуе и разбере
како Македонско срце бие не сака да спие.

lence-klecakovska
Ленче Клекачкоска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.