Среда, 06 Јуни 2018    PDF Печати Е-пошта
Земјо Македонска

Очи на душмани ти им измами
а не ги ослепи, знаат дека туѓа си
а толку убава си
кога тебе те гледаат мерак на
душата срце им заигра почнаа
одма за тебе да сонуваат како
од небо да се сибнат како земјо
моја Македонска да ми те украдаат
долго време од нив патиме но никако
не можиме да сватиме зошто сакаат
име наше да ни сменаат зошто нас
да не немат
зарем ние не сме луѓе
зарем ние право немаме
и ние како другите во
своја земја таткова слободно
да живееме
и сега кога од домови не избрка
и далеку живеме во слободна
Австралија нема да се плашиме
име наше свето да си браниме
од никого не го крадиме тоа ние е
коренот тоа ни е стеблото кое
пушта гранки млади фиданки
наши идни поколенија аманет
од дедовци што носат се што
не е Македонско нема да
жалаат кои се против нашето
име и земја да косат
кога вас душмани ќе
ве снема тогаш зумбули
ќе цветаат над нашите села
песна ќе ечи на секаде да се
слуша Македонија ќе остане цела
солзи чисти од радост лееме знаме
Македонско си вееме кога на ниви
Македонски жолто златно жито си
жнееме и за тебе Македонијо пееме
срце ми се смее кога гледам
како од мака душман пука не
сака песна Македонска да слуша
да седи тука, ако  нешто лошо гркне
одма тука нека цркне
земја Македонска уште многу години
 Илинден ќе слави кога има такви луди глави.

lence-klecakoska
Ленче Клекачкоска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.