Среда, 23 Мај 2018    PDF Печати Е-пошта
Како зошто?

Како Македонско сонце што свети
така нека пукнат душманите клети
Додека ѕвезди се палат нови јунаци
Македонски ќе се раѓат Македонијо
ти ќе постоиш секогаш!
Како пчела што оди од цвет на цвет
и збира мед така за нас ќе дознаат сите
целиот свет дека душа имаме, дека
срце имаме богато и ги сакаме сите
така кажува Вите
Земјо наша убава ако мирот
еден ден не се врати некој
мора да пати ако уште ми
те делаат ако уште те крадаат што ќе остане
Зарем секогаш ќе живееме во срав и мака зарем тоа
не е така нашата судбина да биде тешка претешка
за нашите деца да немаат ни леб ни вода
од мака да не знаат каде да одат зарем тоа уште не ги
наситува алчните души бесни што
 прават само глупости тресни
ова не се трпи вака мора да се стави крај на нашата мака
треба да измислиме нешто
 што ќе е во корист наша секој да ни пружи рака
секој да не сака за да ни мине вечната мака Македонијо!!!
Ако на време ова не се реши кој
ќе кривиме тогаш дека греши дали самите себе или другите
за така да ни биде полесно кога местото во Македонија ќе стане многу тесно ,зарем треба да плачиме и виеме од бес срцето да ни чука стотка на час пред да не снема сите нас Ох! грешно време а уште погрешни луѓе кои ги ставија на власт што за пари не  продадоа сите нас.

lence-klekackoska
Ленче Клекачкоска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.