Петок, 27 Април 2018    PDF Печати Е-пошта
Не те сакаат ниту денот ниту ноќта

PetkovskaВиолета Петковска

Не те сакаат ниту денот ниту ноќта

Стоиш пред мене
и думи кажуваш
лажни, ти црн клет
душману, без со
око да трепнеш,
лажеш.
Ми кажуваш дека
ропството е слобода!
Омразата е љубов!
Понижувањето гордост!
А, да си горд било срам!
За срамот кажуваш
не е срам!

Да бидеш одрод, било
добрина послана со
златно жито!
Да си патриот кој
си ја врежал
татковината во своето
срце, со безусловна
љубов, не личело!

Да си го кудиш брата
си пред душманот,
а душманот да го
величиш, така требало!

Каде ќе ти оди душата
кога домот свој го
урнисуваш, ги отвараш
сите врати секој да
влезе и со твојата
мајка да блудничи
кој колку сака!

Закопан во твоите
Мрачни мисли и
злонамери, не го
слушаш плачот од
гробовите на мртвите
прадедовци и јунаци
кои умреле за
татковината!

Го слушаш ли тажниот
лелек на мајките чии
синови си ги закопале
пред и првата љубов
да ја сетат, прво чедо
во рацете да си гушнат.

Ги слушаш ли клетвите
на невестите чии што
мажи пред зората биле
убиени и нов ден не
дочекале за да се разбудат
до своите сопруги.
заради Македонија!

Те колне и црната земја
душману.
Не те сака ниту денот
ниту ноќта.
Те мрази и сопствениот
живот што го живееш
предавнички.
Те водат црните сенки
на демоните, блиску
си до оштрите карпи
сурови, таму ќе биде
твојот крај, тие ќе ти
пресудат за сите твои
гревови!!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.