Среда, 11 Април 2018    PDF Печати Е-пошта
РОДЕ МОЈ

Тргни ја брате раката
во која ножот го држиш
за в грб да ми го зариеш,
оти ќе шикне крв црвена
и образот ќе ти го накаже
па така бележан ќе шеташ
светот да те прекорува
и дури си жив не ќе можеш
со ниедна вода да се измиеш
и образот да си го обелиш.

Ај, појави се пред мене
лице в лице да се сретнеме
и очи в очи да се погледнеме,
за да ти ја видам пизмата
и да те прашам од кај ти е,
кој ѓавол влегол во тебе
та те закрвил против мене,
а една иста мајка нè родила
и аманет свет ни оставила
да знаеме кои и чии сме.

Со исто млеко сме доени
и во иста црква крстени,
на исто огниште топлени
и од иста земја хранети,
и нели мајка нè учеше
на иста страна да стоиме
и по патот нејзин да одиме,
за никој, нигде и никогаш
да не може да нè раздели
и родот наш да ни го закрви.

rozita-hristova
Р. Христовска,
08.02.2018
("Оловни мониста")

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.