Среда, 04 Април 2018    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНИЈО

Родино, уште ли ќе те оплакуваме
уште ли кичми ќе свиткуваме,
зарем така лесно ќе се испружиме
ко овенати стебла мерка да ни земаат,
до кај што се сенките растегнати
ќе ги газат плашилата,
и со дамлосани косила по глуждови ќе сечат
и крвта со солзите сами ќе си ја миеме.
Не бевме така скроени
кога се раѓавме со крвта татковинска не' задоија,
со млекото од градите на родилките расневме
на пеколна жега пораснавме,
а си бевме фиданки млади
што туку пркнати од под земја,
не' учеа како да проодуваме
ние си лазевме и земја си јадевме,
наша земја, од прадеда изорана
со ѕевгар волови, со бајракот и крстот на него.
Си пеевме во црквите
на свадбите, на крштевките и венчавките,
не' даруваа со мајкини благослови
потомство да оставиме,
да не би ни сневиделе ласатарите,
нивите пусти да ни останат
и песните на нив да испустат.
Македонијо
Не ме научи да се кудам, да си офкам во себе,
кога мајка не' раѓаше
со солзи радосници не' капеше,
ангелите небесни стражареа
со петрафили не' покрија,
со миро православно не' помазија
и крстот на чело ни го ставија,
со јазикот мајчински не' благословија
јас синот, ти ќерката, таа сестрата,
во олтарите не' спруживте и библијата над нас.
Крстени сте чеда со божјата милост
и не умирајте,
кога ќе ве присилат,
со верата живејте
и вербата во мајката божја!...

zivko-despotoski
Автор: Живко Деспотоски

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.