Среда, 14 Март 2018    PDF Печати Е-пошта
ЖЕНА

zena-pesna

Твој ден е денес
Да славиш а и сите со тебе.
Јас почнувам да везам
песна како килим со најубави бои
како ти што везеше низ вековите
килими и знамиња за Гоце и Јане
Ќе изредам зборови достојни и милни
но пак ќе бидат малку
за заслугите твои.
И низ темнина умееш светлина да сееш
И нема срце кое не умееш да згрееш
Жена, сопруга, мајка, сестра
Најдобра пијателка и магичен цвет,
И кога ти е најтешко, сееш бескрајна радост,
Закрила за секој.
Денот твој се слави во целиот свет
Жена, како најубав волшебен цвет.
И продолжувам да везам
Само да ја обојам твојата убавина

Твојата насмевка која ја носиш
Во сивилото на денот
Твојата нежност, во трошниот свет.
Од безброј земни патишта
Најтешкиот го избра
И патуваш храбро со крената глава
и по целиот пат
Твојата единствена радост е радост да дадеш ..
Како тебе никаде нема,
Биди секогаш сакана и мила
ангелски убава и света ЖЕНА!

Гордана Димовска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.