Среда, 28 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
МОРЕ ОД СОЛЗИ

И ние имаме море.
Наше море,
македонско,
со длабоки солени води.
Море од солзи
пролевани и собирани
од време со далечен почеток
а ненасетен крај.
Се бранува морето.
Се бранува и рие.
Длаби.
Ги подрива бреговите
на душите од паталците
кинисани со бавен чекор
во поворка од обезличени сенки.
А патиштата пресечени
со пречки од гревови
на одродените слепци.
И уште нека течат солзи.
Нека течат и нека печат.
Нека преплават.
Нека ги искинат сите окови
и синџири од неправди
со алки од болки.
Нека ги отворат ширум
вратите закатанчени,
да ги избават од ќелиите
мрачни и немливи
жигосаните со печат македонски.
Заради децата без прегратки
со одречена иднина.
Заради нивните солзи.

rozita
Розита Христовска,
10.02.2018

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.