Среда, 31 Јануари 2018    PDF Печати Е-пошта
Македонијо

Од кога се родив и очи  за прв пат отворив
и  те видов,ти како со твојот поглед срце ми запали
и ме натера иако бев толку мала да прозборам, да
викам колку можам на цел глас се родив во
Македонија, луѓе ме слушате ли се роди нова
Македонска ѕвезда.

Од кога пораснав сакам секој ден да те
гледам се водушевувам од твојата убавина си помислувам
дека секогаш си лична насмеана, распеана волшебна
со твоите води таму каде твоето име во мене се роди.
Твојата Историја твоето минато и сегашност немир ми
сторија од како знам за тебе немам мирен сон срце ми
трепери да ти шепнам тивко само моја си.

Иако си мала колку една педа но за мене
поубавa и посакана друга нема
и така и денес и утре и секој ден со надеш и радост чекам
да ме прегрнеш па да кажам на сите доста беше делење парчење
преименувајне знаме менување дај ве молам еднаш признајте ја мајка
наша мила што со векови на Балканот се била друга неможе мајка да
ни биде и од душмани в срце да не крие

Послушајте вие проклети душмани Македонско знаме ќе се вее
Македонска песнa Македонија и Македонски јазик вечно ќе живее
Не даваме ни денес ни утре и така секој ден име да ни сменат нити пак
Вардарот да ни го делаат

Во светски војни Македонци биле и името не го промениле под Турците
пет векови цели Македонско име не се смени Македонијо мајко моја
никој нема право да те крсти прекрстува море нека тепа отепува
Македонијо само тебе тe  сакам јас се додека ова срце чука ти ќе
живееш вечно во него тукa.

lence-klekackoska
Ленче Клекачкоска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.